جام جهانی فوتبال را می توان بعد از المپیک یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان نامید. این رویداد بزرگ ورزشی هر 4 سال یکبار مردم زیادی را جذب خود می کند و آن زمان است که تب فوتبال همه گیر می شود. اما این بیماری مختص فوتبال دوستان نمی شود و علاقه مندان به بازی های کامپیوتری را هم به صورتی دیگر در بند خود گرفتار می کند. شرکت EA سازنده سری بازی های محبوب FIFA هر ساله یک نسخه از این بازی را عرضه می کند، اما همزمان با جام جهانی یک نسخه ویژه هم به همین عنوان عرضه می کند. با تایید شدن این نسخه برای جام جهانی 2010 مصاحبه ای با  آقای سیمون هامبر (Simon Humber) سازنده این بازی صورت گرفته است که نظر  شما را به آن جلب می کنیم.
 

- در سال هایی که جام جهانی برگزار می شود، ما شاهد عرضه 2 نسخه بازی FIFA از سوی شرکت EA Sports هستیم. شما چگونه تصمیم می گیرید که کدام پیشرفت و امکانات جدید را برای FIFA و کدام را برای World Cup قرار دهید؟

هامبر: قطعا برخی امکانات فقط برای FIFA و برخی دیگر برای World Cup است. ما سعی می کنیم نکات مثبت را در FIFA قرار دهیم و همان ها را با یکسری امکانات جدیدتر در نسخه جام جهانی قرار می دهیم. ما در این عنوان امکانات زیادی را برای کسانی که نمی توانند جام جهانی را از نزدیک مشاهده کنند، قرار داده ایم. شعار ما این است که همه می توانند در جام جهانی بازی کنند. ما برای عرضه این بازی برنامه ریزی های زیادی را انجام داده ایم. جام جهانی یک رخ داد واقعا تماشایی است و ما هم سعی کردیم که این نسخه را بسیار دیدنی و زیبا بسازیم. پس اولین چیزی که شما در بازی مشاهده خواهید کرد، زیبایی آن خواهد بود. ما در بازی جلوه های بصری زیادی قرار داده ایم که قطعا شما با دیدن آن ها بسیار خوشحال خواهید شد. اگر به تصاویر منتشر شده از بازی نگاه کنید، می بینید که زمین فوتبال بسیار بهتر و مجلل تر شده است. شاید در FIFA زمین زیاد جالب نبوده باشد، اما ما در این نسخه زمین فوتبال را با شکوه تر از گذشته کرده ایم. ما تغییرات زیادی در نورپردازی بازی انجام داده ایم. نورپردازی خوب می تواند بازیکنان و محیط بازی را بسیار خوب جلوه دهد. در بازهای جام جهانی دوربین های زیادی مشغول عکس گرفتن هستند. در بازی می توانید تماشاگرانی را که عکس می گیرند، مشاهده کنید. در بازی صحنه هایی وجود دارند که تماشاگران را نشان می دهد که آیا از نتیجه بازی خوشحال هستند یا ناراحت. تماشاگران هر کشور به صورت جدا طراحی می شوند و به همین دلیل در بازی باز هم صحنه هایی وجود دارد که تماشاگران پرچم کشورشان را به نشانه وطن دوستی حرکت می دهند. نیمکت تیم ها هم کاملا به نمایش در خواهند آمد و همه آن ها در طول بازی پر خواهند بود. در طول بازی می توانید شاهد کاغذ باران هایی باشید که هواداران آن ها را در فضای ورزشگاه پخش می کنند. یکی از مهترین لحظات در جام جهانی لحظات پس از به ثمر رساندن گل است. دوربین بازی در این لحظه روی زننده گل تمرکز می کند و خوشحالی او و سایر هم تیمی هایش را نمایش می دهد. ما در بازی روی مربی ها و ستاره های فوتبال تمرکز زیادی کرده ایم. به طور مثال، ما مربی انگلیس (Fabio Capello) را به خوبی طراحی کرده ایم. همچنین ما به شرایط فیزیکی بازیکنان همانند گذشته توجه ویژه ای کرده ایم. مثلا بازیکن قد بلندی مانند پیتر کراوچ به خوبی در بازی مشخص می شود.

- شما در قسمت گیم پلی و هوش مصنوعی (AI) چه تغییراتی در FIFA World Cup داده اید؟ آیا گیم پلی بازی تغییری کرده است؟

هامبر: این بازی فقط دارای جلوه های بصری خوب نخواهد بود. در گیم پلی بازی بیش از 100 تغییر بسیار ماهرانه داده ایم که بازیکنان به خوبی این تغییرات را حس می کنند. زیاد نمی توانم در مورد گیم پلی بازی تا قبل از نزدیک شدن به زمان عرضه بازی صحبت کنم، اما به طور مثال می توانم به این موارد اشاره کنم:

دروازه بان: دروازه بان به خوبی می تواند زاویه را برای بازیکن حریف تنگ کند. این عمل باعث می شود که دروازه بان سریع جلو نیاید. قبل از این عمل، دروازه بان در مقابل ضربات چیپ بسیار آسیب پذیر بود. دروازه بان این توانایی را خواهد داشت که مسیر شیرجه خود را در صورت تغییر مسیر توپ عوض کند. همچنین دروازه بان می تواند به حالت های مختلف توپ را مشت کند. این عمل باعث می شود که در برخی مواقع توپ از منطقه خطر دور نشود.

کنترل تیم ها به وسیله CPU یا خود بازی: بازیکنان می توانند حرکات نمایشی بیشتری انجام دهند و مهارت های خود را به نمایش در بیاورند. بازیکنان درک بهتری از شرایط بازی پیدا کرده اند و می توانند با توجه به شرایط بازی تغییر تاکتیک بدهند. این عمل باعث هوشمندانه تر شدن بازیکنان شده است. مربی همیشه دقت کافی روی تیمش دارد و تعویض های دقیق تری انجام می دهد. او به ستاره های تیمش فرصت بازی می دهد. او به دقت شرایط بازیکنان را بررسی می کند و سپس دست به تعویض می زند. قبلا تعویض ها فقط از روی خستگی و امتیاز بازیکن در میدان روی می داد که باعث بروز تعویض های غیر واقعی می شد.

جایگیری بازیکنان: بازیکنان به خوبی می توانند در زمین جایگیری کنند. این عمل در محوطه جریمه حریف به خوبی دیده می شود. بازیکنان نسبت به شرایط بازیکنی که قصد ارسال توپ را دارد، بهترین جایگیری را می کنند. بازیکنان بسیار بهتر از قبل از یارگیری خواهند کرد و با این کار احتمال تک به تک شدن را کاهش می دهند.

شوت کردن های بهتر: بازیکنان بسیار طبیعی تر به توپ ضربه می زنند. شوت ها واقعا طبیعی تر شده اند. هر شوت نسبت به شرایط بازیکن و سمتی که می رود، تغییراتی می کند. ضربات چیپ در این بازی حالت های مختلفی خواهند داشت. این مسئله یک نوع رقابت در بازیکنان ایجاد می کند، که چگونه این ضربات را به گل تبدیل کنند. همچنین این ضربات بسیار طبیعی تر شده اند. شما چرخش بیشتر و خط سیر توپ را حس می کنید.

پاس دادن: در پاس دادن به قابلیت های بازیکن هم توجه شده است. در سانتر کردن ها می توانید ارسال بهتر و انحنای مسیر توپ را شاهد باشید. همچنین در بازی می توانید با سینه و شانه هم پاسکاری کنید. یکی دیگر از تغییراتی که در زمینه پاس دادن صورت گرفته است، کم شدن قدرت پاس هایی است که می خواهید در جهت های مخالف مسیر حرکت بازیکن، بدهید. در واقع زمانی که شما می خواهید پاس هایی با زاویه های زیاد بدهید، سرعت پاس کم می شود. با این عمل بازیکن مجبور می شود که در زمان پاس دادن کمی به سمت مقصد مورد نظر پاس تغیر جهت بدهد.

ضربات ایستگاهی: در ضربات ایستگاهی این امکان را خواهید داشت که بازیکنان سریع راه بیندازید. به این صورت می توانید در هنگام ضربات ایستگاهی بازی را بسیار سریع شروع کنید. همچنین ما احتمال گل زدن CPU در ضربات آزاد را کمتر کرده ایم. آن ها قبلا در این قسمت بسیار عالی بودند. ما تغییرات دیگری هم در بازی ایجاد کرده ایم. مثلا در مرحله مقدماتی جام جهانی بازی در خانه خیلی آسان تر از بازی در خانه حریف است. در خانه می توانید تیم های ضعیف را به راحتی شکست دهید، اما در خانه همین تیم های ضعیف هم شاید با مشکل رو به رو شوید.
 
- شما تغییرات زیادی را روی گیم پلی ایجاد کرده اید. چه مقدار از این تغییرات مختص به Wrold Cup است؟ آیا از این تغییرات در FIFA 11 نیز استفاده می کنید؟

هامبر: سری بازی های FIFA از نظر گیم پلی همیشه در حال پیشرفت و ارتقا بوده اند. به همین دلیل پیشرفت هایی که در FIFA World Cup داشته ایم را به صورت کامل تر و بهتر در FIFA 11 قرار خواهیم داد. می توانم بگویم که FIFA World Cup یکی از بهترین بازی های FIFA است که تا کنون از سوی EA Sports ساخته شده است. ما همیشه سعی می کنیم که تغییرات مثبتی را در بازی ایجاد کنیم. مثلا در UEFA 2008 سعی کردیم که شادی پس از گل را در بازی قرار دهیم. برای انجام این کار هم بسیار دو دل بودیم، اما خوشبختانه این کار مورد استقبال قرار گرفت و هم اکنون به بخشی از گیم پلی بازی تبدیل شده است. مسائلی در FIFA World Cup وجود خواهند داشت که در نسخه های بعدی FIFA قطعا مشاهده خواهند شد، اما فعلا نمی توانم درباره آن ها صحبت کنم.
 
- تیم سازنده بازی چگونه عمل می کند؟ آیا یک تیم جدا برای ساخت این بازی دارید یا همان تیم اصلی FIFA مشغول ساخت این بازی هستند؟

هامبر: تیمی که روی گیم پلی بازی کار می کنند، همان تیم FIFA هستند. ما پس از ساخت FIFA 10 کار ساخت این بازی را آغاز کردیم. ما ابتدا به مسائلی که باعث پیشرفت بازی می شوند توجه کردیم. همچنین نقدهای بازی را هم مطالعه کردیم که خیلی هم جالب بود. ما فهمیدیم که چه چیزهایی را می توانستیم در FIFA قرار دهیم و چه چیزهای باعث پیشرفت می شوند. ما معتقد هستیم که همیشه جای پیشرفت هست و به همین دلیل سعی می کنیم که بازی های بهتری بسازیم. تیم گیم پلی ما مرتب گیم پلی بازی را بررسی می کند و سایر اعضای تیم هم مشغول ساخت بازی هستند. جام جهانی یک رویداد بسیار بزرگ است و بازی هم بهترین FIFA World Cup خواهد بود که تا کنون ساخته شده است. ما تمام تیم هایی که در جام جهانی دخالت دارند را در بازی قرار داده ایم. این مسئله باعث می شود که تمام بازیکنان با هر ملیتی که دارند این بازی را انجام دهند. به خصوص در بخش آنلاین که می توانند با تیم کشورشان بازی کنند. FIFA World Cup تقریبا در اندازه های FIFA 10 خواهد بود، اما با نو آوری های بیشتر، چرا که بازیکنان چیزهای جدیدتری می خواهند، نه یک کپی از FIFA 10.

 
- در سال گذشته تیم شما علاقه ای به قرار دادن حالت آنلاین FIFA World Cup در بازی نداشت. این قسمت در این بازی چگونه خواهد بود؟

هامبر: باید بگویم که ما در این نسخه به چیزی که می خواستیم رسیده ایم. ما یک تورنومنت آنلاین بسیار خوب را در بازی قرار داده ایم. شما می توانید یک تورنومنیت آنلاین را با یک شخص دیگر (صرف نظر از روز یا شب بودن) بازی کنید. شما با تیم خود وارد مسابقات می شوید و پس از مرحله مقدماتی با توجه به اول یا دوم بودن، به مرحله بعد سعود می کنید و اگر خوب بازی کنید می توانید جام قهرمانی را هم فتح کنید. بدون شک این یکی از عالی ترین بخش های آنلاینی است که تا کنون ساخته ایم. من فکر می کنم که این قسمت یک تجربه جدید به بازیکنان منتقل می کند.

- بخش آنلاین را به چه صورت سازماندهی کرده اید؟ آیا بازیکنان قوی تر در اولویت قرار دارند؟

هامبر: بخش آنلاین همانند قسمت آفلاین بسیار ساده خواهد بود. با این تفاوت که حریف شما یک بازیکن واقعی است. شما با انتخاب تیم خود می توانید به تورنومنت وارد شوید. شما قطعا با توجه به مرحله ای که در آن قرار دارید با تیمی که در همان مرحله قرار دارد بازی خواهید کرد. در ضمن شما نمی توانید با کسی که تیم شما را انتخاب کرده است بازی کنید. قوانین بخش آنلاین دقیقا مانند قوانین واقعی جام جهانی است و هیج فرقی نخواهد کرد. پس در مراحل حذفی باید خیلی خوب بازی کنید. در مراحل حذفی تیمی از هم گروهی هایتان را نخواهید دید، مگر اینکه آن تیم به مراحل بالاتر سعود کرده باشد. رده بندی در این بازی فقط به مهارت بازیکنان مرتبط نیست. بلکه به میزان ملیت ها است. مثلا اگر بازیکنان بیشتری یک کشور را انتخاب کنند، رتبه آن کشور در جدول بالا می رود. با این کار بازیکنان را به انتخاب تیم ملی کشورش تشویق می کنیم. پس وقتی شما تیم هایی مانند هاییتی و یا اندورا را در بازی دیدید تعجب نکنید. این جریان مسابقه های آنلاین را بسیار جذاب می کند.

- به جز این موارد چه بخش هایی در قسمت آنلاین وجود دارند؟ مثلا می توان با یک تیم مشترک با بازیکنان بازی کرد؟

هامبر: فعلا نمی توانم این سوالات را جواب بدهم، اما قطعا قسمت های دیگری در بخش آنلاین وجود خواهند داشت که بعدا معرفی خواهند شد.

- شما گفتید که رتبه ها بر اساس انتخاب تیم ها صورت می گیرند. اما برخی کشورها جمعیت زیادی دارند و برخی کم تر. شما چگونه بین آن ها هماهنگی ایجاد کرده اید؟

هامبر: ما از تجربیات گذشته خود استفاده کرده ایم و فعلا توانستیم این سیستم را به وجود بیاوریم. ما این اطلاعات را از بخش آنلاین به دست می آوریم و بر طبق آن برنامه ریزی می کنیم. این خود می تواند یک نقطه شروع باشد. ما قطعا در آینده و نسخه های بعدی، این قسمت را بهتر می کنیم و مشکلات آن را هم برطرف می کنیم.

 
- به تازگی متوجه شدیم که ارتفاع هر استادیوم از سطح دریا هم روی بازی تاثیر می گذارد. این مسئله به چه صورت در گیم پلی بازی قرار گرفته است؟

هامبر: ارتفاع از دریا قطعا روی گیم پلی بازی تاثیر می گذارد، اما کاملا زیرکانه. ما این اتفاق را در مرحله مقدمات جام جهانی بین تیم های آرژانتین و بولیوی دیدیم که در آن بولیوی توانست با نتیجه 6 بر 1 آرژانتین را ببرد. آرژانتین تیم بسیار قوی ای است، ولی در آن شب نتوانست با شرایط محیط کنار بیاید. ارتفاع از سطح دریا باعث خستگی زودرس بازیکنان می شود و اگر شما در ارتفاع زیادتر از سطح دریا بوده باشید، قطعا متوجه این موضوع شده اید. در این شرایط فیزیک توپ به شکل جالبی تغییر می کند. چون توپ مقاوت کمتری نسبت به هوا دارد، کمی سریع تر و مستقیم تر حرکت می کند. در این شرایط نمی توانید از راه خیلی دور شوت کنید. همچنین حفظ ارتفاع پایین توپ کمی سخت می شود.

 
- به نظر شما کدام تیم شانس کمتری برای قهرمانی و کدام تیم شانس بیشتری برای قهرمانی دارد؟

هامبر: به نظر من انگلیس قهرمان نخواهد شد. برای این نمی گویم که تیم ما بد شانس است. در واقع ما دروازه بان خوبی نداریم. اگر انگلیس قهرمان نشود، دوست دارم اسپانیا به این مقام دست پیدا کند. اسپانیا از دو سال پیش تا الان بسیار خوب بازی کرده است. فکر می کنم که تیم های آفریقایی شانس کمتری برای قهرمانی خواهند داشت. اما به احتمال زیاد یکی از آن ها تا مرحله حذفی باقی می ماند.
 

منبع:www.pardisgame.net