بدون شک تمدن پارس و ایران زمین یکی از کهن ترین فرهنگ ها و تمدن های دنیا است. تاریخ چند هزار ساله باعث شده تا سرزمین ما دارای استوره ها و قهرمانان زیادی باشد. اما شاید ما قدر این فرهنگ و تمدن را نمی دانیم و از آن غافل هستیم. همین امر باعث شده تا بجای اینکه در کشورمان بازی هایی بر مبنای تاریخ و فرهنگ ایران ساخته شود، شاهد تولید بازی های کامپیوتری زیادی هستیم که برخی از آنان از سطح کیفی قابل قبولی برخوردار هستند. همین امر باعث شد تا آقای جوردن مکنر (Jordan Mechner) دست به ساخت بازی ای با تکیه بر فرهنگ، هنر و سابقه تاریخی ایران زمین بزند. او خواسته یا ناخواسته توانست با این ابزار، بازی را خلق کند که بدون شک یکی از بهترین و پر طرفداترین بازی های کامپیوتری شد. عنوان Prince of Persia به چنان موفقیتی دست پیدا کرد که هیچ کس فکرش را هم نمی کرد.
 
اما شهرت این بازی زمانی بیشتر شد که کمپانی مطرح Ubisoft حق انتشار این بازی را از آن خود کرد. این کمپانی با عرضه سه گانه Sands of Time توانست این بازی را به اوج شهرت برساند. این شرکت که در سال 2008 هم یک نسخه دیگر از این عنوان را با حال و هوایی بسیار جدید عرضه کرد که این عنوان هم با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان رو به رو شد. در حالی که انتظار می رفت یوبی سافت قسمت بعدی Prince of Persia را بسازد، خبر از ساخت یک نسخه دیگر، آن هم با حال و هوای گذشته را داد. نسخه جدید این سری از بازی ها که Prince of Persia: The Forgotten Sands نام دارد، قرار است در ماه مارچ امسال عرضه شود. از اطلاعات به دست آمده، مشخص شده است که داستان بازی بین نسخه های Sands of Time و Warrior Within اتفاق خواهد افتاد.
 
داستان بازی از جایی آغاز می شود که پرنس برای دیدن برادرش به شهری به نام Azad می رود. اما هنگامی که به شهر می رسد متوجه می شود که سپاهی عظیم به شهر همه کرده اند و قصد از بین بردن حکومت برادرش را دارند. اینجاست که پرنس دوباره از قدرت زمان خود استفاده می کند و بوسیله آن به کمک برادر و مبارزه با دشمن می رود. سازندگان بازی درباره داستان گفته اند که "مطمئن باشید داستان بازی ارتباط محکم تری بین نسخه های Sands of Time و Warrior Within ایجاد خواهد کرد. اما سیر داستانی بازی به گونه ای است که اگر این دو نسخه را هم بازی نکرده باشید، می توانید لذت کافی از داستان بازی ببرید. از تصاویر منتشر شده، می توان دریافت که بازی از گرافیک بسیار خوبی برخوردار است. طراحی محیط بسیار خوب و با جزئیات است. مکان های بازی از نقش و نگارهای زیادی تشکیل شده اند که زیبایی آن ها را دو چندان کرده اند.
 
البته این امر کاملا طبیعی است، چرا که Ubisoft نشان داده است که در بازی هایی که سبکی تاریخی دارند به شدت روی نوع معماری محیط و فرهنگ آن دوره بسیار دقت می کند. این مسئله را می توان به خوبی در بازی هایی مانند Assassin’s Creed مشاهده کرد. آن طور که سازندگان بازی اعلام کرده اند، بازی با استفاده از موتور بازی سازی Anvil ساخته می شود. یوبی سافت از این موتور بازی سازی در بازی هایی مانند Assassin’s Creed 1 , 2 و Prince of Persia 2008 استفاده کرده است. هنوز اطلاعات زیادی از محیط های بازی منتشر نشده است، اما به نظر می رسد که این بازی هم به سبک Open-World باشد. البته این مسئله هنوز قطعی نیست، اما تجربه نشان داده است که موتور بازی سازی Anvil به خوبی با این سبک هماهنگ است و بازی های اینچنینی با این موتور بازی سازی خوب از کار در می آیند. در یکی از مصاحبه ها از تیم سازنده پرسیده شده بود که آیا محیط بازی همانند بازی Prince of Persia سال 2008 است یا چیزی شبیه همان نسخه های قبلی است.
 
آن ها هم این گونه پاسخ دادند: "محیط بازی به همان سبک سه گانه Sands of Time خواهد بود. ما چون در آن زمان محیط بازی را بیشتر به معماری عربی شبیه کرده بودیم، در این بازی هم شاهد همان حال و هوا خواهید بود". نحوه مبارزات بازی هم مانند نسخه های گذشته خواهد بود و هیجان خاصی را در بازیکن ایجاد خواهد کرد. پرنس همچون گذشته باید با دشمنان اهریمنی زیادی مبارزه کند و در این مبارزات هم از حرکات آکروباتیک زیادی استفاده خواهد کرد. گیم پلی بازی از اکشن بسیار خوبی برخودار خواهد بود. البته در کنار این مبارزات همانند گذشته معماهای بسیاری هم در بازی قرار خواهند گرفت که به زیباتر شدن بازی کمک زیادی می کنند. آن طور که سازندگان اعلام کرده اند، پرنس قابلیت های جدیدی در استفاده از کنترل زمان خواهد داشت که قطعا در بازی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.
 
سازندگان بازی اعلام کرده اند که به مدد استفاده از موتور بازی سازی Anvil در صحنه های مبارزه دشمنان زیادی را مشاهده می کنید که باید با استراتژی خاص خود آن ها را از بین ببرید. در بازی Bossهای زیادی هم وجود خواهند داشت که برخی از آن ها بسیار بزرگ هستند. قطعا مبارزه با Bossهای غول پیکر بسیار جذاب خواهد بود. اما یکی از سوال هایی که از سوی علاقه مندان مطرح شده، این است که آیا این بازی ارتباطی با فیلم این عنوان هم خواهد داشت یا خیر، که سازندگان بازی اعلام کردند: "این عنوان هیج ارتباطی با این فیلم نخواهد داشت و کاملا مستقل خواهد بود. اما قطعا نمی توان از تاثیر این عنوان روی یکدیگر چشم پوشی کرد". این بازی می تواند دوباره موفقیت گذشته این سری بازی ها را به دست آورد. نو آوری های جالبی که در این بازی قرار گرفته همراه با تجربه بالای تیم سازنده در ساخت بازی های اینچنینی، قطعا باعث می شود با یک نسخه خوب از این سری از بازی ها رو به رو باشیم.

منبع:سایت پردیس گیم